Marka Nedir

Marka Nedir ?

Marka Nedir ?

Markanın ne olduğunu şu şekilde açıklayabiliriz ;  bir işletmenin sunmuş olduğu , mal veya hizmetlerini ,  başka bir işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmesini sağlayan kişi adları dahil , sözcükler , rakamlar , malların biçimi ve ambalajlarının görüntüleyebilen yada benzer bir şekilde ifade edilen , baskı yoluyla yayınlanan  ve çoğaltabilen her türlü işareti içermektedir.

Marka Tescilinin Tamamlanma Süresi :

Ortalama olarak 12 ila 18 ay arasında marka tescili işlemleri tamamlanmaktadır.

Araştırma ve İncelenme Süresi :

Türk Patent Endüstrisi tarafından müracaatta bulunan her marka mutlaka inceleme aşamasından geçmektedir. Bu sürenin tahmini olarak inceleme süresi 6 ila 9 ay sürebilmektedir.

Başvurusu yapılan başvuru TPE tarafından herhangi bir engeli bulunmuyorsa inceleme müspet sonuçlanırsa başvurusu yapılan marka Resmi Marka Bülteni’nde ilan edilir.

Resmi Marka Bülten’inde İlan Süresi :

Marka Bülteninde kanuni olarak ilan süresi 3 aydır. Bu sürenin oluşması Diğer marka sahiplerinin yapılmış olan markalar hakkında bilgi sahibi olması , benzer marka sahiplerinin itiraz haklarını kullanması ilan süresi içerisinde yapılmaktadır. İtiraz kararı belirten olmadığı süreçte markanın tescil aşamasına geçilmektedir.

Tescil Aşaması : Herhangi bir itiraz kararı olmadığı taktirde TPE’nin verdiği kanuni süreçler içerisinde eksik evraklar ve harç ücretleri tamamlanır. Ortalama 3 veya 4 içerisinde marka tescil belgesi tarafınıza gönderilir.Bir cevap yazın