Faydalı Model Tescili

Faydalı Model Tescili

 

 

 

 

 

 

Faydalı Model Tescili Nedir?

Faydalı Model Tescili , Türkiye veya başka bir ülkede yeni olan ve sanayiye uygun olarak kullanılabilecek buluşların sahiplerinin 10 yıl süre ile bu buluşlarının konusu olan ürünü üretme ve pazarlama hakkını tanımaktadır.

Neden Faydalı Model Tescili Yaptırmam Gerekiyor ?

  • Sanayi bölgesindeki küçük ölçekli firmaların büyüyebilmesi ve ülke ekonomisinin sürekli olarak büyüyen yapısına katkı sağlayabilmesi için Faydalı Model Tescilinin sağlanması çok önemli bir husustur.
  • Bu sayede bu anahtarı doğru kullanmak ve stratejileri iyi bir şekilde belirleme konusunda Faydalı Model size bir çok imkanın kapısını açmaktadır.
  • Türkiye’de Faydalı Model Tescilinde başvurunun itiraza dayalı bir sistem olmasına rağmen ilanda itiraza uğramış olsa dahi başvuru sahibinin isteği doğrultusunda tescil edilmeye hak kazanabilmektedir. Tescili alan bir faydalı modelin iptali için tescilinden sonra hükümsüzlük davası açılması zorunludur.

Faydalı Model belgesinin verilmesi için bazı gerekli nitelikler ;

Yenilik : Faydalı model başvurusu yapılmış olan buluş başvuru tarihinden önce , Türkiye içinde veya dünyada herhangi bir şekilde veya yazılı olarak açıklanmış ve kullanılmış ise yeni değildir.

Faydalı model belgesi başvurusu tarihinden önce yapılmış olan patent veya faydalı model belgesi başvuruları , başvuru tarihinden sonra yayınlanmış olsa bile , başvuru konusu buluşun yenilik özelliğini ortadan kaldırmaktadır.

Sanayiye uygun ve kullanışlı olması : Buluş , tarım dahil olmak üzere sanayinin herhangi bir dalında üretebilir olması ve buna istinaden kullanabilir olması , sanayide uygulanabilir olduğu kabul edilmektedir.Whatsapp İletişim
Whatsapp İletişim
Powered by