Home » Tasarım Tescili

Tasarım Tescili

tasarimtescili

Tasarım Tescili , bir ürünün tamamı veya bir parçasının, çizgi, şekil, renk, biçim , doku ,malzemenin esnek oluşu veya süslenmesi gibi insan duyuları ile algılanabilen çeşitli unsur veya özelliklerin oluşturduğu görünümdür.

Bir tasarımın ( tasarım tescili ile ) alınabilmesi ve korunabilmesi için aşağıda belirtmiş olduğumuz özellikleri taşıması gerekmektedir.

  • Yenilikçi Olma :

Tescili almak istediğiniz tasarımın aynısı yada benzeri sizin başvuru tarihinizden önce dünyanın herhangi bir ülkesinde sunulmamış ise eğer , tescil edeceğiniz tasarım yeni olarak kabul edilmektedir.

Tasarımlar sadece küçük değişiklikler yapılarak farklı bir şekilde sunulması halinde yine aynı olarak kabul edilmektedir.

  • Ayırt Edici Özellik :

Ayırt edici kavramı , herhangi bir şeye özgün nitelikleri ve özelliklerini belirtmek için kullanılır.

Bir tasarımın ayırt edilmesi niteliği bilgilenmiş bir kullanıcı üzerinde bırakacak olduğu izlenim ve diğer bir tasarımın kullanıcıda bıraktığı genel izlenim arasında belirli bir farklılık oluşması halinde bu tasarım ayırt edici özelliğine sahiptir.
Endüstriyel tasarım tescili 5 yıl olarak tescil edilebilir ve 5’er yıllık süreler halinde 25 yıla kadar uzatılması mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir