Patent Tescili

Patent Tescili

Patent Tescili Nedir?

Patent Tescili , bir buluş sanayideki teknik bir problemin çözümü olarak tanımlanmaktadır. Patent Tescili ise bu buluşun tescili yaparak koruma altına alıp tescil eden kişiye tanıdığı haktır.

Patent veya Faydalı Model Tescili ; buluş sahibinin kendi ülkesindeki Patent ofisi tarafından tescilini onaylatması ve tescilinin yapılması durumunda buluş izninin bir başkası tarafından üretilmesi , kullanılması yada satılmasına , belirli bir süre yani ( 20 yıl ) boyunca engellenmesini sağlamaktadır.

Patenti sağlanmış olan bir buluşun alınıp satılabilen hatta kiraya verilebilen diğer mallar gibi buluş sahibinin mülkiyeti haline gelmektedir.

Patent veya Faydalı Model Tescili sadece alındıkları ülke de geçerliliklerini korumakta ve hak sahipliği sağlamaktadır.
Bir buluşun Patent Tescili ile korunabilmesi için 3 adet şart gerekmektedir.

1.Mutlaka Yenilik
2.Buluş Basamağı
3.Sananiye Uygulanabilirliği1 Yorum

  • bir buluşum var benim evde tüp bitme derdine son verecek bir buluş tü gaz fiyatlarının 80 tl olduğu ülkemizde yaptığım buluş sayesinde bu ücreti %85-90 oranın da düşürmeyi başardım topluma faydalı olacak bunun gibi önemli 2 buluşum daha var fakat eşim bile bilmez birkaç kişiye söyledim kafayı yemişsin dediler ama ben başardım yoklukdan dolayı okuyamadım ve suan bu buluslarım nasıl degerlendiririm patenti nasıl alırım bu tür asamaları bilmiyorum internet ortamında araştırdım fakat herşey çok kafa yorucu beynim kaldırmıyor bana ulasıp yardımcı olursanız sevinirim ayrıca patent allmak için para gerekiyormuş ve benim hiç param yok 25 yaşında 2 çocuk babasıyım evi zor geçindiriyorum neyse iyi günler https://www.facebook.com/ernesto.polat

Whatsapp İletişim
Whatsapp İletişim
Powered by