Yurt dışı Marka Tescili

Yurt dışı Marka Tescili

Marka Tescili hangi ülke sınırları içerisinde tescil edilmiş ise o ülke sınırları içerisinde geçerlilik sağlamaktadır. Buna istinaden markaların korunması hangi ülke de tescili sağlanmışsa bununla sınırlı kalmaktadır.
Mal ve hizmet üreticilerinin yurt dışı marka tescili yaptırması kaçınılmaz hale gelmiştir.

Satmak istedikleri mal veya hizmeti büyütebilmek ve geliştirebilmenin en büyük unsurlarından biri markalaştırma çalışması yapmaktadır.

Üretici firma , yapmaya çalıştığı markalaşma çabasının kendi ülkesinde ve yurt dışında da olumlu sonuçlar alması , üretici firmanın markasını tescil ettirerek ve koruduğu ölçüye göre değişiklik gösterebilir.

Üretici , ürettiği mal ve hizmetin ihracatını yapmış olduğu ülkelerde markalarını tescil ettirememenin bazı olumsuz sonuçları doğacaktır.

  • İhraç etmiş olduğu ürünü , gümrük kontrolü yapılmadan bile el konulabilecektir.
  • Firmanın kendi ülkesinde kullandığı ve büyük yatırımlar yaptığı markasını ihracat yapmış olduğu ülkelerde başkası tarafından tescili mümkündür.Bu durumda zamanla markanın kaybedilmesine yada bu durumu düzeltmek için farklı boyutlarda maliyetler ödemek durumunda kalabilirsiniz.2 durumda da işletmeniz zaman kaybedecek hem de maddi zarara uğrayacaktır.
  • Üretici , ürünün çeşitliliğine göre istediği ülkenin pazarında alması gereken başka belgelerde dahi marka tescil zorunluluğu olacaktır.Markasız bir ürün ile hedeflemiş olduğu pazara girmesi zorlaşacaktır yada giremeyecektir.


Whatsapp İletişim
Whatsapp İletişim
Powered by